PROGRAM "SZKLANKA MLEKA"

Celem programu "Szklanka mleka" jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych u dzieci. Za program odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego. Agencję wspiera w tych działaniach inicjatywa "Mleko z klasą", która pod względem zakresu działań wykracza poza ramy programu dopłat unijnych do mleka szkolnego.mleko

PROGRAM "OWOCE W SZKOLE"

Program "Owoce w szkole" skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programuowoce1 jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

• świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

imagescaj23yg5W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca.

„KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej” to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości
i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców i seniorów.

Podczas spotkań prezentowane są wartościowe filmy z ostatnich lat, które poruszają za serce i skłaniają do namysłu. W programie znajdują się zarówno niezwykle dowcipne komedie, jak i pouczające dramaty. Każdą projekcję otwiera ok. 30-minutowa akademicka prelekcja.

Autorką programu „KinoSzkoła” jest dr Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej. Centrum Sztuki w Oławie wspólnie z autorami projektu realizuje program do czerwca 2016r., uczestniczą w nim przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.