03 maja 2017 10:54 | Aktualności

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W naszej szkole dzień ten uczczono zajęciami, podczas których wykonywano w kl. 0, 2, 4 i Kole Czytelniczym przepiękne lapbooki.

Klasy 4- 6 rozmawiały o prawach autorskich, w szczególności o  ochronie autorskich praw osobistych.

Co to jest lapbook?

Lapbook (albo w wolnym tłumaczeniu„ książka na kolanach”) jest bardzo

popularny w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce cieszy się coraz większą popularnością.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach( stąd właśnie jej nazwa),  w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat.

Można zrobić  lapbook na dowolny temat i z dowolnego przedmiotu.

Lapbook ma w sobie coś z pamiętnika, do którego dzieci tak chętnie

zaglądają i który tak chętnie prowadzą.

W środku za pomocą kleju lub zszywacza przymocowujemy:

książeczki dowolnego kształtu, faktury i koloru;

kieszonki, w których można umieścić karty, ilustracje albo zdjęcia;

obrazki lub rysunki i wszystko, co nam pasuje do tematu.