10 maja 2017 19:35 | Aktualności

„Zmieniamy świat serce po sercu”

Programy profilaktyczne na stałe wpisane są w porządek działań szkoły. Dotyczą one ważnych spraw społecznych, a prowadzący je starają się uwrażliwić dzieci i młodzież na jakiś problem, który ich bezpośrednio dotyczy lub z którym mogą mieć do czynienia w przyszłości.
I tak właśnie było w miniony wtorek (9 maja). Gościła u nas bardzo sympatyczna para, Karolina i Paweł, z fundacji L’Arche z Wrocławia, która zajmuje się wsparciem osób z niesprawnością ruchową i intelektualną. Dla nas przygotowali projekt „Zmieniamy świat serce po sercu”, podczas którego wiele mówili o mózgowym porażeniu dziecięcym (MPD). W roli głównej wystąpiły kukiełki: Mal (czyli Malwina) i Tomek, który poruszał się na wózku inwalidzkim – „super ścigaczu”, jak sam go nazywał. Nasze dzieci z uwagą patrzyły to, co na małej scenie prezentowali bohaterowie i z zaciekawieniem zadawali im pytania. Prowadzący na koniec krótko wspomnieli jeszcze o innych osobach niepełnosprawnych: niewidomych i głuchoniemych. Przeprowadzili też mały kurs języka migowego, podczas którego nauczyliśmy się, jak pokazać: dzień dobry, dziękuję, proszę i brawo (oklaski).
W programie uczestniczyły klasy 0-3 i 4-6.