26 października 2017 10:26 | Aktualności

Wyjazd na musical - "Bracia Lwie Serce'

19 października 2017 r. uczniowie klas 4- 7 obejrzeli w Centrum Sztuki w Oławie musical pt. Bracia Lwie Serce.

Lektura Bracia Lwie Serce,którą znają nasi uczniowie to powieść przygodowa z elementami baśni, wydana w 1973 przez cieszącą się już wówczas międzynarodową sławą szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Książka przyjęta została krytycznie, gdyż pisarka zmierzyła się w niej z tematem śmierci, trudnym do poruszenia w literaturze dla dzieci, w sposób, który wzbudził wiele kontrowersji.

Akcja książki rozgrywa się w dwóch światach, w rzeczywistości i w fantastycznej krainie Nangijali. Bohaterami są bracia, 9-letni Karol i 13-letni Jonatan Lew. Karol jest nieuleczalnie chory, a jego starszy brat opiekuje się nim i pociesza, że po śmierci trafia się do zaczarowanej Nangijali. Podczas pożaru domu ginie Jonatan, ratując młodszego brata.

Powieść Astrid Lindgren porusza tematy samotności i lęku przed śmiercią, a także dotyka problemu odpowiedzialności oraz dorastania do marzeń. Jest jedną z niewielu książek skierowanych do dzieci, w której czytelnicy mogą znaleźć odpowiedź na pytanie o sprawy ostateczne.

Nasi uczniowie przyjęli spektakl pozytywnie, a ładunek emocjonalny dzieła, podobnie jak sama opowieść, wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, stworzyły jedną, spójną całość, która urzekła naszych widzów.

Zapraszamy uczniów, którzy jeszcze nie czytali tej powieści do zapoznania się z jej treścią- egzemplarze do wypożyczenia w naszej bibliotece szkolnej.